Blog

Ako si vybrať kvalitný plynový kotol

Ako si vybrať kvalitný plynový kotol

Aj keď sa vám váš kotol nezdá „až taký starý“, nové modely s modernými technológiami ho môžu ľahko predbehnúť v úsporách aj komforte užívania. To najlepšie, čo môžete na trhu nájsť, sú kondenzačné kotly.

Na Slovensku stále veľká väčšina domácností využíva na vykurovanie a prípravu teplej vody zemný plyn, pri tomto zdroji je najefektívnejšia kondenzačná technika. Dokáže ušetriť až 15 % energie využívaním kondenzačného tepla spalín, ktoré staršie plynové kotly vypúšťajú do ovzdušia.

Rozumné funkcie

Regulácia výkonu vykurovania je veľmi dôležitým parametrom vykurovacieho zariadenia – teploty, ktoré požadujeme pri spoločnej rodinnej večeri či v čase, keď sú všetci členovia domácnosti mimo domova, sú rozdielne, menia sa aj vplyvom počasia. Modulácia výkonu moderných kotlov je riadená počítačovou jednotkou, ktorá sa dá jednoducho naprogramovať.  Ovláda vykurovací systém v závislosti od izbovej teploty, od nastaveného vykurovacieho režimu a tiež od vonkajšej teploty.

Podľa akých parametrov si vyberať kondenzačný kotol?
  • Pre návrh zariadenia na vykurovanie a ohrev teplej vody v domácnosti je najdôležitejšie definovanie požiadaviek a z toho vyplývajúci pomer výkonu a objemu zásobníka.
  • Moderný kotol by mal mať vysokovýkonný výmenník tepla a účinnú reguláciu.
  • Všímajte si rozsah modulácie výkonu. Udáva nám, v akom rozmedzí dokáže kotol zabezpečovať vykurovanie v domácnosti bez vypnutia. Je priaznivé, ak dokáže v prípade potreby plynule znížiť výkon aj pod 20 % zo svojho maxima.
  • Vrstvový zásobník na teplú vodu nahradí klasický s 2 až 3-násobne väčším objemom. Do vrstvových zásobníkov zhora tlačí kotol priamo ohriatu vodu, teplú vodu si môže užívateľ dopriať už o 1 minútu po spustení kotla. U klasického ohrievača vody si treba počkať na zohriatie celého objemu aj niekoľko desiatok minút. Takto sa môže napríklad 90 litrový zásobník zásluhou vrstvenia vyrovnať podľa výkonu kotla 160 až 200 litrom konvenčného ohrievača.
  • Pri výbere zariadenia sa orientujte podľa vašej spotreby teplej vody v domácnosti a výkonového čísla NL, ktoré sa uvádza u každého ohrievača vody. Napríklad výkonové číslo 1 je určené pre domácnosť s priemerným počtom užívateľov 3,5 (čiže s jedným alebo dvomi deťmi), jednou vaňou alebo sprchovým kútom, jedným umývadlom a jedným kuchynským drezom. Dostatok teplej vody nám dá zariadenie, ktorého výkonové číslo nie je nižšie než NL daného bytu.
  • Veľmi dôležitý je aj užívateľský servis a údržba. Užívatelia by sa mali informovať o službách zo strany dodávateľa a tiež o možnostiach zariadenia. Vyspelé technológie umožňujú opravy a údržbu konštrukcie pod plným tlakom vody v systéme, bez potreby vypúšťania a napúšťania vody a odvzdušňovania systému.

Related Posts